Özgür Özel sözünde durdu: Ata yurduna ziyaret

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Bosna Hersek’te 25 Kasım Devlet Günü şerefine ilk olarak Saraybosna Belediyesi’nin düzenlediği resepsiyona katıldı. Resepsiyonda Bosna Hersekli yetkililerin konuşmasının ardından Devlet Günü’ne özel parçaların seslediren koro sahne aldı.

Özel, buradaki resepsiyonun ardından Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen resepsiyona katıldı.

Özel partisinin son grup toplantısında Bosna Hersek’e gideceğini şu sözlerle ifade etmişti:

Değerli Cumhuriyet Halk Partililer; bu hafta sonu, cuma öğleden sonra ve hafta sonu cumartesi günü Cumhuriyet Halk Partili bir heyetle birlikte dış politikadan sorumlu Genel Başkan Yardımcım, gölge kabinedeki Dışişleri Bakanımız, geçmiş dönemlerde Washington Büyükelçiliği yapmış İstanbul Milletvekilimiz ve partimizden oluşan bir heyetle birlikte Bosna Hersek’te olacağım.

Bosna Hersek 1943 yılından beri 25 Kasım’ı Devlet Günü olarak kutluyor, bu Devlet Günü’ne katılacağız. Aile kökleri Balkanlara dayanan birisi olarak -ki biraz önce Akhisar Bal-Göç gelmiş diye anons edildi- korktum. Başkan orada mı? Ben Balkan Göçmenleri Derneğinin üyesiyim, aidatı yıllık peşin öderim, iki sene sonra başkan bana bir görünür “eyvah aidat borcu mu var” derim. Başkanım aidat borcu varsa ödeyeceğiz. Sizin şahsınızda bütün Makedon göçmenleri, Balkan göçmenlerine bütün akrabalarımıza bin selam olsun. Sağ olun, var olun.

TARİHİ YERLERİ GEZDİ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki programları sırasında tarihi ve turistik yerleri ziyaret etti. Özel, karşılaştığı Türk vatandaşlarıyla fotoğraf çektirdi, sohbet etti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Saraybosna’da; Bosna Hersek Devlet Günü çerçevesinde Savaşlarda Ölenler Anıtı’nda düzenlenen törene katıldı. Törenin ardından Saraybosna Kanton Başkanı Novi Grad Kanton Başkanı Elvedin Okeric ve Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendic ile sohbet etti. Özel, törenin ardından Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki programları sırasında tarihi ve turistik yerleri de ziyaret etti. Özel, karşılaştığı Türk vatandaşlarıyla fotoğraf çektirdi, sohbet etti.

SAVAŞLARDA ÖLENLER ANITI’NDA DÜZENLENEN TÖRENE KATILDI

Özel, Saraybosna’da; Bosna Hersek Devlet Günü çerçevesinde Savaşlarda Ölenler Anıtı’nda düzenlenen törene katıldı. Törenin ardından Saraybosna Kanton Başkanı Novi Grad Kanton Başkanı Elvedin Okeric ve Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendic ile sohbet etti.

Özel, Okeric’e; “CHP’nin önceki iki genel başkanını anmak isterim. Bir tanesi 1995’te Dışişleri Bakanı olan Hikmet Çetin… Bir tanesi de Deniz Baykal. Dünyanın dikkatini buraya çekmişti. Benden önceki bütün genel başkanlarımız gibi biz de Bosna Hersek ile ilişkilerimizi en iyi noktada tutmaya ve daha ileri götürmeye çalışacağız. Karşıyaka Belediyemiz bu belediye ile kardeş belediye. Onların üzerinden de ilişkilerimizi daha iyi bir noktaya getirmek istiyoruz” dedi.

Özel, Efendici ise “Sizin şahsınızda tüm belediye meclis üyelerini selamlıyorum. Karşıyaka Belediyemiz ile sizin kardeş belediye olduğunuzu biliyorum. İlişkilerimizi bundan sonra daha ileri götüreceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir