Dolar ve Altın Sahiplerine Kara Haber: “O Tarihte Çok Sert Düşecek”

Aylardır hızla yükselen ons altın fiyatları, dün yaşanan yükselişlerle 2350 dolara ulaştı ve tarihi zirvesini gördü.

Bu yükselişler, gram ve çeyrek altın fiyatları dahil olmak üzere tüm emtia piyasasını yukarı yönlü hareketlendirirken, altın tarafında beklentileri altüst edecek yeni bir gelişme yaşandı. Uzun süredir ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından kontrol altına alındığı düşünülen enflasyon, bugün açıklanan ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri ile beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşti.

Söz konusu gelişme, ABD’nin yaz ayları itibarıyla başlaması beklenen faiz indirim kararlarını bir süre daha ertelemiş olacak. Ekonomistler, Fed tarafından yapılacak faiz indirimlerinin 2025 yılına sarkma ihtimaline dikkat çekerek, bu durumun altın fiyatlarında düşüş yaşanacağı ya da beklenen yükselişin görülemeyeceği anlamına geldiğine dikkat çekerken, kritik verinin açıklanmasının ardından xauusd paritesi dakikalar içerisinde 25 dolarlık düşüş yaşadı.

ALTIN SAHİPLERİ UZUN SÜRE YÜKSELİŞ GÖREMEYEBİLİR

Konuya ilişkin yurt içi piyasalarda yaşanacaklara dikkat çeken ekonomist İslam Memiş, ons altında yaşanacak dalgalanmaların gram ve çeyrek altın tarafında da etkisinin olacağını belirterek, mevcut altın fiyatlarının ilerleyen haftalarda gerileyeceğine dikkat çekti.

Memiş, altın fiyatlarının teknik düzenlemeleri ihlal ederek yükseldiğini, kaçınılmaz olarak bu yükselişin gelecek kar satışları sonrasında düşüşlerle sonuçlanacağını belirterek, altın tarafında orta ve uzun vadeli beklentinin yükseliş olduğunu hatırlattı ancak kısa vadede altında satıcılı günlerin yaşanacağını söyledi.

Memiş, ons tarafında 150 doları aşacak bir düşüşün muhtemel olduğunu hatırlatarak, şu anda elinde Türk lirası ya da dolar bulunduran vatandaşların altın almak için sabırlı davranması gerektiğini ve düşüşleri fırsata çevirmesi gerektiği tavsiyesinde bulundu.

GÜÇLÜ DOLAR BİR SÜRE DAHA DEVAM EDECEK

Piyasalarda ABD Merkez Bankası tarafından alınan faiz kararları, dolar paritesi ve altın fiyatları için doğrudan belirleyici durumda. Faizlerin 5.25-5.50 seviyelerinde bir süre daha bırakılacak olması, dolar paritesinde yükselişin devam edeceği anlamına geliyor.

Aynı zamanda faizlerde uzun süre indirim olmayacağı, altın tarafında da beklenen yükselişin kısıtlı kalacağı anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x