Bilim İnsanlarını Bile Şoke Eden O Canlı Strese Girdiğinde Kendi Arkadaşlarını Yiyor

Dünyanın çeşitli bölgelerinden araştırmacılar, akıllara durgunluk veren bir kurtçuk türünün davranışlarını gözlemledi. Bilimsel adı Allodiplogaster sudhausi olan bu kurtçuğun, strese girdiği takdirde kendi cinsinden hayvanları yediği görüldü!

Gelin detaylara birlikte bakalım…

Kaynak: https://www.indyturk.com/node/661461/…

Bilimsel adıyla “Allodiplogaster sudhausi” diye anılan bir kurtçuk türü, kendisini inceleyen bilim insanlarını hayrete düşürdü.

Almanya’daki Max Planck Gelişim Biyolojisi Enstitüsü’nden, ABD’deki Indiana Üniversitesi’nden ve Japonya’daki Ormancılık ve Orman Ürünleri Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacılar, bahsi geçen küçük canlıları inceleme altına aldı.

Bu kurtçuk türüne dair en dikkat çeken özelliklerden bir tanesi, devasa bir ağızları olduğuydu.

Nematod ya da yuvarlak kurtlar olarak anılan bu tür canlı gruplarında, bazı besinlerle beslendikleri durumlarda ikinci ağızların ortaya çıkabildiği gibi durumlar, daha önceki araştırmalarda ortaya koyulmuştu. Bahsi geçen bu türde ise devasa bir ağız görmek araştırmacıları bir hayli şaşırtmış.

Diğer dikkat çeken nokta ise bu canlılar, strese girdiklerinde arkadaşlarını yiyorlarmış!

Araştırmacıların ortaya koyduğu verilere göre Allodiplogaster sudhausi, besin kaynaklarının azaldığını fark ettiği noktada strese giriyormuş. Bu stres de onları etrafında bulunan kendi cinsinden hayvanlarla beslenmeye teşvik ediyormuş. Kısacası arkadaşlarını yiyor.

Yapılan araştırma süresince bu kurtçuk türüne farklı besinler verildi. Deneyler, yetişkin kurtçuklarda üç farklı ağız formu oluşabildiğini ortaya koydu.

Bakteriler ve mantarlardan oluşan besinler ile beslenen bu kurtçukların ağız formları incelendiğinde; bu dönüşüm yeteneğinin, bahsi geçen A. sudhausi kurtçuklarının tüm genomunun ikinci bir tam kopyasına sahip olmasıyla bağlantılı olduğunu açıklandı. Bahsi geçen tam genom kopyalanması süreci, nematodlarla kendilerini dönüştürmeleri için ekstra esneklik kazandıran bir durum.

Araştırmacılar bu kurtçuğun nasıl ve neden “yamyamlık” yaptığını henüz anlayabilmiş değil.

Bu konuda daha fazla araştırma gerektiği söyleniyor. Yine de ortaya çıkan bulgulara göre; aşırı kalabalığa ve açlığa yönelik bir stres tepkisi olduğu düşünülüyor. Etraflarında yer alan herhangi bir besini ayrım yapmadan tüketiyor olmaları, kalabalık ya da besinin az olduğu ortamlarda bu kurtçuk türü için büyük bir avantaj olarak görülüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*