Avustralya Başbakanı’ndan Musk’a: Hukukun üstünde olduğunu sanan kibirli milyarder

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Sidney kentindeki bir kilisede canlı yayınlanan bir ayin sırasında din görevlisine düzenlenen bıçaklı saldırının görüntülerini kaldırmayan X (eski adıyla Twitter) sosyal medya platformuna tepki gösterdi. Albanese, şirketin sahibi Elon Musk’ı ‘kibirli milyarder’ sözüyle tarif ederken, Musk da Avustralya hükümetiyle yaşanan söz konusu gerilime X hesabından yanıt verdi.

BBC’nin aktardığına göre, Avustralya Federal Mahkemesi, dün X’in geçen hafta yaşanan bıçaklı saldırının videolarını geçici olarak gizlemesine hükmetti. X ise bu videonun bulunduğu paylaşımların halihazırda Avustralyalı kullanıcılardan gizlendiğini belirtti. Avustralya’nın İnternet Güvenliği Komiseri, videonun açık şekilde bir şiddet olayını göstermesinden ötürü platformdan kaldırılması gerektiği görüşünü bildirdi. Musk ise sosyal medyada paylaştığı bir ‘meme’de Avustralya hükümetini sansür ile suçladı.

‘KENDİSİNİN HUKUKUN ÜZERİNDE OLDUĞUNU SANIYOR’

Musk’ın bu paylaşımının ardından konuşan Albanese, Musk’ın hem kanunun üzerinde hem de ortak ahlak ve nezaketin üzerinde olduğunu düşündüğünü savundu. Başbakan Albanese, ülkesinin ‘kendisinin hem kanunun hem de ortak ahlak ve nezaketin üzerinde olduğunu düşünen bu kibirli milyarder karşısında gerekeni yapacağını’ söyledi.

Mahkemenin dün verdiği kararın ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Musk ise söz konusu mahkeme kararının ‘herhangi bir ülkenin tüm interneti kontrol edebileceği anlamına geldiğini’ savundu. Musk, X hesabından yaptığı paylaşımda, “Başbakan, tüm Dünya üzerinde yetki sahibi olduğunu mu düşünüyor?” diye sordu.

Musk, ayrıca şu ifadeleri kullandı: “Eğer herhangi bir ülkenin, bir içeriği tüm ülkeler için sansürlemesine izin verilirse – ki Avustralya’nın ‘İnternet Güvenlik Komiseri’ bunu talep ediyor – o zaman, herhangi bir ülkenin tüm interneti kontrol etmesine ne engel olur?”

Ne olmuştu?

Avustralya’nın Sidney kentindeki Christ The Good Shepherd Kilisesi’nde 15 Nisan Pazartesi günü canlı yayımlanan ayinde Piskopos Mar Mari Emmanuel hedef alınmıştı. Piskopos ve üç kişi saldırıda yaralanmış, saldırgan yakalanmıştı.

Sidney’in doğusundaki Westfield Bondi Junction Alışveriş Merkezi’nde 13 Nisan’da düzenlenen bıçaklı saldırıda altı kişi hayatını kaybetmişti. Saldırgan, olay yerinde kendisine müdahale eden polis memuru Amy Scott tarafından vurularak öldürülmüştü.

Avustralya’nın Yeni Güney Galler (NSW) Eyaleti Başbakanı Chris Minns, 13 ve 15 Nisan tarihlerinde Sidney’de düzenlenen saldırılara ilişkin görüntülerle yanıltıcı bilgilerin dolaşıma girmesinin ardından sosyal medya platformlarına uyarıda bulunmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x