Satranç bulmacası #2: Siyah şahı tek hamlede mat edebilir misin?

Satranç, tüm dünyada en çok tercih edilen ve tanınan zekâ oyunlarından bir tanesidir. Satranç oynamak, kişinin problem çözme becerisini ve stratejik düşünme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olur.

Satranç, kökenleri MS 6. yüzyıla kadar dayanan, dünyanın en eski oyunlarından bir tanesidir. Satrançta başlarken en zayıf taşlardan biri gibi gözüken vezir, aslında satrancın en güçlü taşıdır. Vezir taşı başlarda çapraz olarak sadece bir adım atabiliyordu. 15. yüzyılda vezire kale ve fil taşlarının güçlerinde verildi ve bu da veziri satrancın en güçlü taşı haline getirdi.

TEK HAMLEDE ŞAH MAT

Yukarıda yer alan satranç tahtasında oyunun şah mat ile bitmesi için tek bir hamle gerekiyor. Sizden istenen 10 saniye içerisinde beyaz taşları kullanarak siyah şahı tek hamlede mat etmeniz.

Satranç bulmacasında tüm satranç bilginizi ortaya koyun ve dikkatinizi toplayın. Tek ve harika bir hale ile oyunu bitirin.

Satranç konusunda iyi olduğunu iddia eden arkadaşlarınız ile bu bulmacayı paylaşın ve onlara meydan okuyun.

SÜRE BİTİYOR

Evet, süre bitiyor. Doğru hamleyi bulabildiniz mi? Doğru hamleyi bulanları tebrik ediyoruz. Bulamayanlar ise hiç panik yapmadan tekrar bir deneme yapabilir. Sakince her adımı düşünerek bir kez daha deneyin.

İŞTE ŞAH MAT!

Şah mat için uygulanması gereken hamle. H8’de yer alan siyah şahı mat etmenin en zekice yolu işte bu;

H8’de yer alan siyah şahı mat etmek için beyaz atı G5’ten F7 karesine taşıyın ve böylelikle ŞAH MAT!

Peki, siz doğru cevabı kaç saniye içerisinde buldunuz? Yorumlarda bizimle paylaşın, iyi eğlenceler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir